I dag er vi stået tidligt oppe på grund af konfirmationsfesten, så de farverige sarees og make up taskerne er fremme. Hele dagen i går gik med forberedelser til festen og vi turister tog vores første tur til Scarborough, hvor vi besøgte butikken Ambika. Vi skulle finde gaven til vores søde kusine og endte med at købe en smuk halskæde med blomstermotiv.
Selve shopping skulle ikke vare længe, men da vores onkel har samme sygdom som resten af familien, det vil sige at han skal spise hver halve time, så tog turen 5 timer end forventet:) Men som man siger ” uden mad og drikke, så duer helten ikke” 😀
Efter hjemkomst så skulle vi hjælpe med at lave de berømte palakkaram- bags ( små poser med tamilske snacks), som gæsterne får med hjem. Det var rigtig hyggeligt at sidde sammen og være produktiv samtidig med at grinemusklerne var på overarbejde:)
Skriv et svar